Çocuklarda Koruyucu Diş Tedavileri
Koruyucu diş hekimliği çocuğun sağlıklı bir ağıza ulaşmasını ve bu sağlığın idame ettirilmesini amaçlar.Sağlıklı bir ağız ve dişlere sahip olan çocuklar besinleri daha kolay çiğnerler ve buna bağlı olarak da besinlerden daha fazla yararlanım elde ederler.
Sağlık ağızda başlar .
Ağız içindeki herhangi bir hastalık vücudun diğer bölümlerini olumsuz etkileyeceği için ağız-diş problemi bulunan çocukların sağlığı tehlike altındadır.

Sağlıklı bir ağız çocuğun görünüşünü de olumlu yönde değiştireceği için kendine daha özgüvenle büyümesini sağlar.

Bizlerin istediği, çocukların ağız sağlıklarını hiç kaybetmeden onlarla tanışmamız ve tüm koruyucu uygulamaları yaparak,bu sağlığı kaybetmemelerini sağlamaktır.

Ayrıca koruyucu diş hekimliği uygulamaları tedavi edici diş hekimliği uygulamaları ile karşılaştırıldığında daha az kapsamlı,daha maliyeti düşük ve daha kısa uygulamalardır.

Koruyucu diş hekimliği uygulamaları olarak neler yapılmaktadır?
- Diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması
- Diş ipi kullanma alışkanlığının kazandırılması
- Diş sürmesinin takip edilmesi (sürme rehberliği)
- Ağız alışkanlıklarının(parmak veya emzik emme gibi) tespiti ve engellenmesi
- Koruyucu ve durudurucu ortodontik tedaviler (yer tutucu aparey uygulamaları )
- Dengeli ve çürük yapıcı olmayan beslenme alışkanlığı kazandırılması
- Fissür sealant uygulamaları
- Fluorid uygulamaları
- Spor yaralanmalarından korunmak için ağız koruyucu uygulamaları
- Bu koruyucu uygulamalar için ebeveynlerler işbirliği kurulması

Fissür Örtücüler : Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde “Fissür” denilen küçük oluklar vardır. Arka bölge dişlerinde gıdaların tutunmasının kolay olduğu ve zor temizlenebilen bu girintili çıkıntılı diş yüzeylerinin çürüğe karşı korunması amacıyla özel bir dolgu malzemesiyle örtülmesi gerekmektedir.

. Fissür Örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanan beyaz ve şeffaf renkte olup sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumunu engeller ve akışkan bir kıvamı olduğu için diş oluklarına tamamen tutunur. Fissür örtücüğü uygulamasında diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma yapılmaz.Anesteziye ihtiyaç duyulmadan yapılan bu tedavi 5 dk gibi kısa bir sürede biteceği için çocuğun kooperayonunu da artıracaktır.

Fluorid Uygulamaları :
Flor diş minesiyle gerçekleştirdiği kimyasal bağ ile dişin çürüğe karşı direncini arttıran bir elementtir. Bu özelliğinden dolayı pek çok diş macununun yapısında da bulunmaktadır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, koruyucu tedavi olarak, hamilelik dönemi veya bebeklikte oral yolla verilen flor tabletlerinin diş çürüklerinin gelişimini önlemede yeterli olmadığını göstermişlerdir. Diş yüzeylerine topikal olarak flor uygulamasının çürüklere karşı direnç kazanmada oldukça etkili bir yöntem olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle 3-6 aylık periodlarla topikal fluorid jelleri uygulanması, çocuğun ileriki hayatında çürüklere karşı önemli ölçüde koruma sağlayacaktır.

Yer tutucu aparey uygulamaları :

Bir süt dişi eğer düşme zamanı gelmeden önce çürük, travma Ya da başka nedenlerle erken kaybedildi ise alttan gelecek daimi diş sürene kadar bu yerin korunması gereklidir. İste bu amaçla yapılan apareylere yer tutucu aparey adı verilir. Bu mesafenin korunması ileride ortaya çıkabilecek çok daha büyük ortodontik sorunların oluşmasını da önleyecektir.
     
Her hakkı saklıdır © 2011 Buse Çolpan Diş Polikliniği
Buse Çolpan Diş Polikliniği websitesine erişmek için tıklayınız
"Bu website ağız ve diş sağlığının korunması için bilgi aktarımı ve paylaşımı amacıyla hazırlanmıştır. Meslek etik kurallarına saygılıdır. Bu bilgiler hekimin tıbbi amaçlı muayenesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu websitede yayınlanan resim ve yazılar Buse Çopan Diş Polikliniği'nden izin alınmadan kullanılamaz."