Çocuklarda Diş Sağlığı
Sevgili Anne ve Babalar:

Çocuklarda süt disleri asağı yukarı 6 – 8 aylıkken sürerler, 2,5 – 3 yasında çocuklarda 20 adet süt dişi vardır.
Süt dişlerinin görevi; çocuğun beslenmesinin, konusmasının, görüntüsünün düzgün olmasını sağlamaktır. Ayrıca kalıcı dislere yer tutmak ve sürerken onlara rehberlik etmektir. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk ve rehberlik ortadan kalkmaktadır. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi çene yapısını ve dis dizimini bozar. Ayrıca çocuk rahat çiğneyemediği için beslenmesi ve gelişimi etkilenebilir.

Bu nedenle süt disleri değisme zamanına kadar çürüksüz olarak korunmalı, çürük varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir.

Bebeklerde süt dişlerinin sürmesi sırasında genelde salya akıntısı, istahsızlık, huzursuzluk , uykusuzluk, ishal, ates, çene veya yüzde kızarıklık, hafif öksürük gibi sıkıntılar yasayabilirler. Bu sıkıntılar disler sürmeden 2-3 ay önce baslayabilir. Bunların ne olduğu ve ne kadar ağrı olusturacağı konusu çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bu dönemde dislerini kasıyabileceği bir seyler vermek en doğrusudur. Çok gerekli ise doktor önerisiyle ilaç verilebilir.

Süt dişleri normal dislere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle kolay ve hızlı çürümeye yatkınlardır, “ Nasıl olsa yerine yenileri gelecek ‘’diye düşünülmemelidir. Süt dişleri 6-7 yasında değişmeye başlar. 6-13 yaş arası karısık dişlenme dönemidir. Bundan sonra süt dişleri yerini kalıcı dişlere bırakır.

6 yaş civarında süt dişlerinin arkasından alt-üst çenede,sağ-sol olmak üzere 4 adet 1. büyük azı dişleri (6 yaş dişleri) çıkar.Çok erken yaşta çıktıkları için süt dişleri ile karıştırılabilir.Halbuki ömür boyu ağızda kalan ve çiğnemenin merkezi olan ilk kalıcı dişlerdir. Bunların korunması gereklidir. Bu dişleri korumak için fissür örtücü denilen dişi çürüğe karşı koruyan uygulamalar yapılmalıdır.
     
Her hakkı saklıdır © 2011 Buse Çolpan Diş Polikliniği
Buse Çolpan Diş Polikliniği websitesine erişmek için tıklayınız
"Bu website ağız ve diş sağlığının korunması için bilgi aktarımı ve paylaşımı amacıyla hazırlanmıştır. Meslek etik kurallarına saygılıdır. Bu bilgiler hekimin tıbbi amaçlı muayenesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu websitede yayınlanan resim ve yazılar Buse Çopan Diş Polikliniği'nden izin alınmadan kullanılamaz."