Bilmeniz Gerekenler
- Bebeğinize gece son beslenmesinde sekerli gıdalar vermeyin.

- Biberonla süt içirdikten sonra ağız temizliği için su içirin, bir parça peynir verin.

- Emziği kesinlikle sekere, bala, pekmeze batırmayın.

- Beslenme sırasında bebeğinizin kasığını ağzınıza almayın, lokmaları ağzınızdan çıkarıp bebeğe vermeyin.

- Çocuğunuza sekerli yiyecek ve içecekleri iki öğün arasında vermeyin.

- Her beslenmeden sonra su vererek ağız içinin temizlenmesini sağlayın.

- Bebeklere bir yasından sonra emzik ve biberon bıraktırılmalı, bardak ve kasık kullanarak beslenmeye alıstırılmalıdır.

- Çocuğun doğumundan itibaren her beslenmeden sonra ağız içi ıslak gazlı bezle temizlenmeli,bu islem süt disleri sürdükten sonrada devam etmelidir.

- İki yasından itibaren sizin kontrolünüzde günde iki defa dislerini düzenli fırçalatın. Çocuğunuzun yasına uygun dis fırçası ve dis macunu seçin.

- Dis macununun miktarı bezelye büyüklüğünde olmalıdır.

- Çocuğunuzun dis macununu yutmamasına dikkat edin.

- Diş temizliği ilk süt dişi ağızda görüldüğü andan itibaren çocuk 6 yaşına gelene dek düzenli olarak anne veya baba tarafından yapılması gerekmektedir.

- Korucu flor uygulaması için dishekiminize basvurun.

- Kalıcı dişler süt dişlerin rehberliğinde sürer ve süt dişleri ne kadar sağlıklıysa kalıcı dişler de o kadar sağlıklı olur

- Çürük mikrobik bir durumdur ve çocuklar bu mikrobu genellikle aile bireylerinden alırlar,Süt dislerinde çürük varsa mutlaka tedavisini yaptırın. Çünkü süt dişlerinde çürük nedeniyle abse oluşabilir ve bu abse daha sonra sürecek kalıcı dişlerde yapısal bozukluk ve lekelenmelere sebep olabilir.

- Erken çekilen süt dişleri kalıcı dişlerde çapraşıklığa neden olabilir. Aynı zamanda erken kaybedilen süt dişleri çocuğunuzun konuşmasını etkileyebilir. Bu sebeple süt dişlerinde çürük olması durumunda çektirmek yerine tedavi ettirin.

- Gerekli durumlarda süt dişlerine de gerektiğinde kanal tedavisi yapılabilir.- İlk kalıcı dişler 6 yaşında diş arkının arka tarafında çıkan 6 yaş azı dişleridir.Ömür boyu ağzımızda kalması gereken 6 yas dislerine fissür örtücü uygulatın. Çürük var ise mutlaka tedavi ettirin.

- Çocuğunuzu altı ayda bir hiç çürüğü olmasa dahi dishekimi kontrolüne götürün.

DÜZENLi DİŞHEKiMi KONTROLLERi ALISKANLIĞINIZ OLSUN
     
Her hakkı saklıdır © 2011 Buse Çolpan Diş Polikliniği
Buse Çolpan Diş Polikliniği websitesine erişmek için tıklayınız
"Bu website ağız ve diş sağlığının korunması için bilgi aktarımı ve paylaşımı amacıyla hazırlanmıştır. Meslek etik kurallarına saygılıdır. Bu bilgiler hekimin tıbbi amaçlı muayenesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu websitede yayınlanan resim ve yazılar Buse Çopan Diş Polikliniği'nden izin alınmadan kullanılamaz."