Acil Durumlarda Tedaviler
Çocuğunuzun dişi ağrıyorsa...
Öncelikle ağrıyan dişin çevresini yumuşak bir fırçayla temizleyip,ılık ir tuzlu suyla çocuğunza ağzını çalkalatın.Ağrıyan dişin üzerine kesinlikle asprin veya sıcak uygulamayın.Diş ağrıları genellikle gece artış gösterir.çocuğunuzu uykudan uyandıran bir ağrı durumu söz konusu olursa,bir an önce dişhekiminizi ziyaret edin.
Çocuğunuz dil,dudak,yanağını ısrıdıysa veya kestiyse...
Travma alan bölgeye buz uygulayarak şişmeyi engelleyin.Eğer kanama varsa gazlı bezle veya temiz bir bezle baskı uygulayın ve kanamayı durdurmaya çalışın.Kanama 15 dakika sonra hala devam ediyorsa çocuğunuzu bir an önce hastaya götürün.


Eğer çocuğunuz düştüyse ve süt dişi yerinden tamamen çıktıysa...
Hemen hekiminize başvurun.Herhangi bir komplikasyon olup olmadığıyla ilgili gerekli bilgiyi hekiminiz size verecektir.


Eğer çocuğunuz düştüyse ve daimi dişi yerinden tamamen çıktıysa...
Sakin olup,yerinden çıkan dişi bulmalısınız.Kesinlikle kök ucuna dokunmadan ılık bir suyun altından geçirip dişi muhafaza etmelisiniz.Dişi kesinlikle sabunla veya ovalayarak temizlemeyiniz.eğer yerine yerleştirebiliyorsanız yerine yerleştiniz.böyle bir imkanınız yoksa ve çocuunuz küçükse,süt içerisinde dişi muhafaza etmelisiniz.çocuğunuz büyükse ağız içinde,yanağının yanında dişi muhafaza edebilir.

Muhafaza edildikten sonra,20 dk içerisinde hemen hekiminize başvurmalısınız.bu tedaviye vereceği cevabı olumlu yönde etkiler.Eğer zamanında getirebilirseniz,hekim dişi yerine yerleştirip eski haline getirebilir.


Travma sonucu çocuğunuzun dişinde kırık oluştuysa...
Yaralanma bölgesini temizleyip,enfeksiyon riskini en aza indirdikten sonra,ilgili bölgeye buz uygulayın.Kırık parçayı da alarak vakit kaybetmeden hekiminize başvurun.Kırık oluşan diş ister daimi ister süt dişi olsun yaralanma sonrası tedavi görene kadar geçen süre kısa olursa uygulanan tedavinin başarı şansı da yüksek olur.
     
Her hakkı saklıdır © 2011 Buse Çolpan Diş Polikliniği
Buse Çolpan Diş Polikliniği websitesine erişmek için tıklayınız
"Bu website ağız ve diş sağlığının korunması için bilgi aktarımı ve paylaşımı amacıyla hazırlanmıştır. Meslek etik kurallarına saygılıdır. Bu bilgiler hekimin tıbbi amaçlı muayenesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu websitede yayınlanan resim ve yazılar Buse Çopan Diş Polikliniği'nden izin alınmadan kullanılamaz."